[ad_1]
Nuclearelectrica, compania care operează Centrala Nucleară din Cernavodă, a anunţat, sâmbătă seară, că reactorul 2 s-a deconectat automat de la Sistemul Energetic Naţional, ca urmare a apariţiei unei disfunctionalităţi în partea clasică a unităţii, fără impact pe partea nucleară. Cele două unităţi de la Cernavodă asigură aproape 20% din producţia totală de electricitate a ţării. […]
Citeste tot articolul
Sursa:www.afaceri.news






